Loading
Tourwix Logo

EYT Yaş Sınırı Var mı? EYT`de 18 Yaş Öncesi Sigorta Girişi Geçerli mi?

Tourwix Haber 28.11.2022   2210

EYT Yaş Sınırı Var mı? EYT`de 18 Yaş Öncesi Sigorta Girişi Geçerli mi?

Son dakika EYT haberleri çok yakından incelenirken yaş sınırı ile 18 yaş altı sigorta süreleri de en çok merak edilenler arasında yerini koruyor. 8 Eylül 1999 tarihinde 18 yaşına girmiş kadın çalışan için bile emeklilik yolu tamamen açılırken esas sorun ise EYT’de yaş sınırı olacak mı?
 
Son dakika Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani EYT konusu gündemdeki sıcaklığını korumaya devam ediyor. Meclis’e gelecek yeni EYT yasasına göre yaş ve prim gibi detaylarda açıklığa kavuşmuş oluyor. Tüm bunlarla beraber 8 Eylül 1999 tarihinden itibaren 18 yaşına giren kadın çalışan bile tüm bu sürenin içerisinde EYT’ye dahil oluyor.
 

EYT Yaş Sınırı Var mı?

 
Yeni gelecek EYT yasasına göre yaş sınırı bulunmuyor. 2023 yılından itibaren geçerli olacak EYT yasasında 8 Eylül 1999 tarihinde 18 yaşına giren kadın çalışan hizmet ve sigorta süresini tamamladığından dolayı 42 yaşında emekli oluyor. Aynı tarihlerde işe başlayan erkek ise 43 yaşında emekliliğe hak kazanıyor.
 
Yeni yasa taslağına göre; borçlanma kapısı açık tutulacak ve EYT’liler tüm koşulları sağladıkları takdirde emekli olabilecek. Erkek çalışanlarda 25 yıllık hizmet süresini tamamlayanlar 2023 yılının Mart ayında emekliliğe ayrılabilecek.
 
EYT yeni yasasında; prim şartının yanında kadınlarda 20, erkeklerde 25 yaş şartı kesinlikle aranmayacak. Yasaya göre esas alınan 8 Eylül 1999 tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak gerekecek. 
 

EYT’de 18 Yaş Öncesi Sigorta Geçerli mi Olacak?

 
18 yaş öncesi sigortalı bir çalışanın emekliliğe etkisi Nisan 1981 ve Eylül 1999 öncesi tarihleri kapsayacak. Bu tarihler içerisinde sigortalı olanlar adına Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 81. maddesi yürürlüğe girecek.
 
Bu bağlamda; sigortalı çalışanlar 18 yaş öncesinde veya sonrasında olmasına bakılmaksızın işe giriş tarihlerine göre kademeli sisteme tabii tutulacak. Yinede sigortalılık süresinin bu yaşın doldurulduğu tarihte başlayacağına yönelik hüküm 1 Nisan 1981 öncesi sigortalı çalışmaya başlayan SSK'lıları etkisi altına almayacak.
 
18 yaş öncesinde sigorta girişi sadece emeklilik şartlarının belirlenmesinde dikkate alınacak. 1999 yılının Ocak ayında SSK’lı olarak çalışmaya başlayan bir kişi henüz 18 yaşını doldurmamakla beraber Eylül 1999 öncesi yapılan sigorta girişi sebebiyle EYT’den yararlanabilecek. 

Arkadaş olalım!
tursab logo atso logo

© Copyright 2015 - 2023, Tourwix.de

Artmodern UG (Haftungsbeschränkt) Almanya yasaları uyarınca faaliyet göstermektedir
TOURWİX TURİZM Türkiye yasaları uyarınca faaliyet göstermektedir